Náhrdelník skládaný z papírových proužků

SONY DSC

Při výrobě šperků z papírových proužků jsem si vzpoměla na dětství a pletení z kožených řemínků. Stejně tak se dnes plete z plastových bužírek. Technika je stejná, jen ten plochý materiál trochu mate:-) Určitě vám to také naskočí.

Materiál: barevné papírové proužky, nůžky, tužka, pravítko, kolíček na prádlo, voskovaná šňůra, případně korálky, puzety, kulatá guma, bižu komponenty….

SONY DSC     SONY DSCPřipravíme si 4 papírové prožky. Délka bude 15x delší než šířka (např. 1X15cm). Každý proužek přeložíme napůl a proužky postupně zasuneme do sebe, aby vznikl centrální čtverec. Pokud výrobek otočíte, vypadá z odbou stran stejně.

SONY DSC

Čtverec si natočíme diagonálně a začneme plést horní vrstvou pásků. Přeložíme horní pásek rovně dolů (tm. Modrý). Hrana pásku prochází centrem čtverce.

SONY DSC

Pokračujeme s přehýbáním pásků po směru hodinových ručiček (žlutý, sv.modrý…). Stejně provedeme i s druhým a třetím páskem. Překládáme diagonálně, hrany procházejí kolem středu čtverce.

SONY DSC

Čtvrtý (zelený) pásek vedeme stejně, ale podstrčíme ho pod první (tm.modrý) a utáhneme. Kolem centrálného čtverce vidíme 8 barevných konců.

SONY DSC

Otočíme a stejně pleteme i na druhé straně. Po dokončení budou pásky stejné barvy zase ležet na sobě.

SONY DSC

Začneme s druhou řadou. Budeme plést stejně, ale napřed si pásky zkusmo přeložíme a poznačíme si, kde zbývající konce odstřihnout. Rozpleteme a zastřihneme.  Zastřižené pásky postupně zapleteme, zakončíme zastrčením posledního pod první. Obrátíme a provedeme i z druhé strany – tzn. že na každé straně korálku pleteme 2x.

SONY DSC

Hotový korálek. Korálky můžete nalakovat bezvarvým lakem, aby získaly delší trvanlivost.

SONY DSC

 

 

 

 

 

Korálky navlékneme pomocí velké jehly na voskovanou šňůru a letní náhrdelník je hotový.

foto5 MF fin

 

TIP: Slepením několika proužků dohromady vytvoříte krásnou spirálu, která se dá navléknout středem. Použít můžete také kovové či skleněné korálky na doplnění šperku.

TIP2: Navléknutím korálké na kulatou gumu získáte náhrdelník.

TIP3: Malé korálky můžete také nalepit na puzety a vyrobit si tak i náušnice.

 

Vlaďka, Paptoys Blog, červen 2015. Článek vyšel také v časopise AMOS

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..